185/​11

Stine Hvid (f. 1984)

Uden titel, 2024. Sign. Stine Hvid. Akryl på lærred. 70×70. Uindrammet.

Den danske vægmaleri, gadekunstner, illustrator og grafiker Stine Hvid (f. 1984) bor og arbejder i København, Danmark. Hun er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi i København, Danmark og fra Edinburgh College of Art i Edinburgh, Skotland. Hvid har arbejdet fuldtid som kunstner siden sin kandidateksamen i 2013, hvor hun har malet og illustreret for forskellige typer industrier og virksomheder, bl.a. fjernsyn, musik, sport, mode, software/It, Byggeri & Arkitektur, magasin/bøger/aviser.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14 bud

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK