Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art
Absolut sidste frist for indlevering!
› Auctions › Auction 849
| › Register new Customer   › Log in |

Internationale malerier, antikviteter og moderne kunst

849, Traditional auction in Bredgade
10 Jun until 19 Jun 2014

Sommerens internationale auktion i Bredgade byder på kunst i verdensklasse, sjældne antikviteter, nordisk design samt eksklusive smykker og armbåndsure.

Fra den 10.-19. juni afholder vi sommerens store internationale auktion i Bredgade 33 i København, hvor 1.300 effekter udbydes til salg.

Kunst i verdensklasse

Som noget helt ekstraordinært har vi fornøjelsen af at præsentere værker af nogle af kunsthistoriens allerstørste navne. Det gælder den franske kunstner Paul Gauguin og hans to tidlige malerier – det nærmest impressionistiske ”Bord de l’Aven” fra 1886-88 og det charmerende stilleben "Cerises et Carafon" fra 1874-1878. De får følgeskab af det kubistiske stilleben ”Le compotier”, som blev malet i 1942 af landsmanden Georges Braque, der sammen med Pablo Picasso stod bag det betydeligste paradigmeskift i den moderne kunst.

Vilhelm Hammershøi er en af de internationalt mest anerkendte danske kunstnere, og vi byder nu på et sublimt selvportræt, udført under et ophold i sommerboligen ”Spurveskjul” i 1911. I samme liga hører P.S. Krøyer og hans karakteristiske skildring af tre kvinder i lyse sommerkjoler gående arm i arm langs stranden i Skagen fra 1909.

Nordsjællands legetøjsmuseum

Tag med på en nostalgisk rejse tilbage til barndommens land, når Nordsjællands Legetøjsmuseum kommer under hammeren. Samlingen dækker et tidsmæssigt spænd fra 1870 med tyske håndlavede træfigurer fra Erzgebirke og frem til nutidens robotter og Disneyfigurer. Bemærk venligst, at eftersynet foregår på museets adresse på Hørsholmvej 32 i Kvistgård den 24. og 25. maj kl. 11-14.

Rusland og Fjernøsten – to temaauktioner

Kunstobjekter fra Rusland og Fjernøsten har længe været eftertragtede på markedet, og vi kvitterer denne gang med både en russisk og orientalsk auktion. Her ses blandt andet kunstneren Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belskys skildring af en flok børn fra 1934, overdådige juvelérarbejder fra Fabergé i Skt. Petersborg og ikke mindst en tibetansk forgyldt bronzefigur fra det 18.-19. århundrede, der forestiller Tsongkhapa på sin lotustrone.

Bemærk venligst, at der kræves forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort og fremvisning af billedlegitimation ved budgivning på den orientalske auktion, kat.nr. 328-437. Kontakt os venligst herom senest torsdag den 12. juni kl. 10 CET via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.

Fokus på fotokunst

I anledning af Copenhagen Photo Festival den 5.-15. juni sætter vi spot på fotokunst med danske og internationale navne som Olafur Eliasson, Brassaïs og Robert Doisneau. På eftersynet søndag den 8. juni kl. 14 inviterer vi til foredrag om kunstfotografiets rolle i samtidskunsten ved Kristine Kern fra Fotografisk Center.

Smykker og armbåndsure

Eksklusive smykker og armbåndsure har vanen tro også fundet vej til auktionen, heriblandt to italienske smykker med store diamanter – en Bvlgari-broche og et par ørestikkere fra omkring 1950. Herrerne kan blandt andet se frem til et Rolex-ur model Cosmograph Daytona "Big Red" og et guldlommeur fra Vacheron Constantin

Nordisk design, når det er bedst!

Nordisk design plejer at være et af de helt store trækplastre på vores auktioner, og denne gang har vi fået indleveret en række af Finn Juhls allermest sjældne møbler fra den oprindelige producent Niels Vodder. Det gælder blandt andet spisebordet ”FJ-44”, der stammer fra arkitektens eget hjem på Kratvænget 15 i Ordrup, og et par af ”FN-stolen”, som Juhl formgav i 1951 i forbindelse med sin indretning af Formynderskabs-rådets sal i FN’s hovedsæde i New York. Auktionen byder også på møbler og lamper af alle de andre store navne fra dansk designs gyldne år.

Auktion: 10.-19. juni i Bredgade 33 i København

Bestil kataloger

Læs om budgivning

Eftersyn i Bredgade 33

Onsdag den 4. juni

kl. 14 – 17

Torsdag den 5. juni

kl. 11 – 16

Fredag den 6. juni

kl. 11 – 16

Lørdag den 7. juni

kl. 11 – 16

Søndag den 8. juni

kl. 11 – 16

Mandag den 9. juni

Kl. 11 – 16

849, Bredgade
10 Jun until 19 Jun 2014   › Show prices

Tuesday, 10 June at 4 PM

Preview starting Wednesday 4 June

Malerier og skulpturer, Lot no. 1–126

› Show prices

Wednesday, 11 June at 2 PM

Russisk auktion, varia, møbler, Lot no. 127–326

› Show prices

Thursday, 12 June at 2 PM

Orientalsk auktion, tæpper, Lot no. 327–490

› Show prices

Monday, 16 June at 3 PM

Smykker og armbåndsure, Lot no. 491–742

› Show prices

Tuesday, 17 June at 4 PM

Moderne malerier og skulpturer, Lot no. 743–877

› Show prices

Wednesday, 18 June at 2 PM

Malerier og fotografier, Lot no. 878–1073

› Show prices

Wednesday, 18 June at 5 PM

Sølv og kunsthåndværk, Lot no. 1074–1144

› Show prices

Thursday, 19 June at 3 PM

Design, Lot no. 1145–1304

› Show prices
Bredgade
Bredgade 33
DK-1260 København K
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› bredgade@bruun-rasmussen.dk
Havnen
Sundkrogsgade 30
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› havnen@bruun-rasmussen.dk
Baltikavej
Baltikavej 10
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› baltikavej@bruun-rasmussen.dk
Søren Frichs Vej 34D
DK-8230 Åbyhøj
Tel. +45 88 18 11 00
Fax +45 88 18 11 12
› aarhus@bruun-rasmussen.dk
Privacy statement About Bruun Rasmussen Contact us Newsletter