Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art
Absolut sidste frist for indlevering!
› Auctions › Auction 850
| › Register new Customer   › Log in |

Internationale malerier, antikviteter og moderne kunst

850, Traditional auction in Bredgade
16 Sep until 29 Sep 2014

Kom til efterårsauktion i Bredgade! Vi svinger hammeren over et rigt udvalg af kunst, antikviteter, smykker, armbåndsure og design.

De seneste måneder har vi haft travlt med at vurdere genstande til efterårets store auktion, og nu glæder vi os til at byde indenfor i auktionssalen i Bredgade 33 i København fra den 16.-25. september.

Guldalderens store navne

Vi lægger som vanligt ud med ældre malerier, hvor højdepunkterne tæller Christen Købkes barneportræt af Johan Jacob Krohn – forfatteren bag bogen ”Peters jul” fra 1866, der for generationer af danske børn har været en uundværlig del af juletraditionerne. Købkes læremester C.W. Eckersberg er repræsenteret med flere genrer: et portræt, et mytologisk motiv og en historisk skildring.

Antikviteter og sydamerikanske toner

Den danske snedker Mathias Ortmanns møbler betragtes som noget af det bedste inden for nordeuropæisk rokoko, og et af hans kabinetskabe af guldstafferet nøddetræ har fundet vej til auktionen. Det samme har et imponerende bureau plat af rosentræ fra det samtidige parisiske værksted Maison Millet.

Vi vender næsen mod Sydamerika, når det gælder smykker og ure – heriblandt en 1950’er solitairering med en brillantslebet fancy deep green diamant fra Venezuelas fremmeste juvelér, Joyeria La Dama. Den colombianske racerkører Juan Pablo Montoya er ambassadør for urfirmaet Audemars Piguets og lægger navn til det udbudte Royal Oak Offshore-ur.

Spot på samtidskunsten

Med en lang række værker af yngre danske og internationale kunstnere kaster vi lys over samtidskunsten. Christoffer Munch Andersen er en af de mest spændende danske kunstnere lige nu, og hans to udbudte hyperrealistiske værker ”Blå kurv” og ”Brun sæbe” står som humoristiske kommentarer til idéen om ”det ophøjede kunstværk”. At udforske grænsen mellem hverdagsliv og kunst er heller ikke fremmed for den engelske kunstner Jonathan Monk, der er repræsenteret med seks værker.

Tidlig dansk design

Arkitektbrødrene Flemming og Mogens Lassen og Arne Jacobsen var venner fra barnsben og kom alle til at sætte sporet inden for dansk arkitektur og møbeldesign. Med på auktionen er eksempler på deres allertidligste formgivning fra 1930-40’erne, og højdepunktet er Flemming Lassens skulpturelle unikalænestol, som han selv har haft stående i sit private hjem. Vi byder også på et unikaspisebord af Mogens Lassen fra verdensudstillingen i Paris i 1937. Arne Jacobsen er f.eks. repræsenteret med to stole af formbøjet bambus fra 1937, hvis krumme form dannede kimen til hans senere så berømte skalstole.

Alle er velkomne!

Bestil kataloger

Eftersyn i Bredgade 33

Torsdag 11. september

kl. 15 – 18

Fredag 12. september

kl. 11 – 17

Lørdag 13. september

kl. 11 – 16

Søndag 14. september

kl. 11 – 16

Mandag 15. september

Kl. 11 – 17

NB: Våbeneftersyn Sundkrogsgade 30

Fredag 12. september

Kl. 11 – 15

Lørdag 13. september

Kl. 11 – 13

Torsdag 18. september

Kl. 11 – 12

850, Bredgade
16 Sep until 29 Sep 2014   › Show prices

Tuesday, 16 September at 4 PM

Preview starting Thursday 11 September

Malerier og tegninger, Lot no. 1–102

› Show prices

Wednesday, 17 September at 3 PM

Møbler, varia og tæpper, Lot no. 103–287

› Show prices

Thursday, 18 September at 2 PM

Preview starting Friday 12 September

Våben, Lot no. 288–360

› Show prices

Thursday, 18 September at 4 PM

Smykker og armbåndsure, Lot no. 361–594

› Show prices

Tuesday, 23 September at 4 PM

Moderne malerier og skulpturer, Lot no. 595–716

› Show prices

Wednesday, 24 September at 3 PM

Moderne malerier og grafik, Lot no. 717–927

› Show prices

Wednesday, 24 September at 6 PM

Sølv og kunsthåndværk, Lot no. 928–984

› Show prices

Thursday, 25 September at 4 PM

Møbler og belysning, Lot no. 985–1057

› Show prices

Monday, 29 September at 4 PM

Nordisk Design (genoptaget), Lot no. 1058–1181

› Show prices
Bredgade
Bredgade 33
DK-1260 København K
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› bredgade@bruun-rasmussen.dk
Havnen
Sundkrogsgade 30
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› havnen@bruun-rasmussen.dk
Baltikavej
Baltikavej 10
DK-2150 Nordhavn
Tel. +45 88 18 11 11
Fax +45 88 18 11 12
› baltikavej@bruun-rasmussen.dk
Søren Frichs Vej 34D
DK-8230 Åbyhøj
Tel. +45 88 18 11 00
Fax +45 88 18 11 12
› aarhus@bruun-rasmussen.dk
Privacy statement About Bruun Rasmussen Contact us Newsletter