1419/​223

To hvidmalede stole, 20. årh.s begyndelse. Brandmærkede med Christian X's og dronning Alexandrine's kronede monogram samt Sorgenfri Slot inventarnr. “S 181”. (2)

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII indtil i dag.

Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK
(Autobud) 700 DKK
700 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
500 DKK