1419/223
To hvidmalede stole, 20. årh.s begyndelse. Brandmærkede med Christian X's og dronning Alexandrine's kronede monogram samt Sorgenfri Slot inventarnr. “S 181”. (2)
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII indtil i dag.
Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014
Vurdering
Hammerslag