861/​158

Ivan Avgustovich Veltz (f. Saratov 1866, d. Skt. Petersborg 1926)

Venedig i månelys. Sign. I. Veltz 1918 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 58×41.

På udstillingen med værker af kunstnere fra Skt. Petersborgs Kunstnersammenslutning i 1918 udstillede Veltz et maleri med titlen “Italiensk motiv”, kat. nr. 34. Der er sandsynligvis tale om nærværende maleri.

Monteret i ramme, der iflg. mærkat på bagsiden, tidligere har siddet på et andet maleri af Veltz.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK