2418/585
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj, dekoreret med blå og brune, horndekorerede ornamenter på lys gullig base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 22,5.
.
Enkelte mindre glasurafslag på kanter, står ujævnt - vipper.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud