1513/721
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af metal. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 46. Diam. 43.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 281–282.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
26 bud