1342/​578

Saxbo

Stor og lille tekande af stentøj dekoreret med lysegrå glasur. Forsynet med hanke af beviklet bambus. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark 50. H. inkl. hank hhv. 14. og 19. (2)

Begge tekander med overfladekrakeleringer i glasur. Alders- og brugspatina. Hældetud på begge kander forsynet med “sølv”montering.

Moderne kunst og design, 15. oktober 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK