1342/578
Stor og lille tekande af stentøj dekoreret med lysegrå glasur. Forsynet med hanke af beviklet bambus. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark 50. H. inkl. hank hhv. 14. og 19. (2)
Begge tekander med overfladekrakeleringer i glasur. Alders- og brugspatina. Hældetud på begge kander forsynet med “sølv”montering.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag