865/​315

Russisk Fabergé blæksuger af forgyldt sølv og nefrit, dekoreret med kannelleringer og bladværk. Værkmester Mikhail Perchin, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 88. 19. årh.s slutning. Hertil en brevkniv af nefrit. 19. årh.s slutning. L. 11 og 30,5. (2).

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag