865/315
Russisk Fabergé blæksuger af forgyldt sølv og nefrit, dekoreret med kannelleringer og bladværk. Værkmester Mikhail Perchin, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 88. 19. årh.s slutning. Hertil en brevkniv af nefrit. 19. årh.s slutning. L. 11 og 30,5. (2).
Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016
Vurdering
Hammerslag