1643/1682
Et par Barok lysestager af udskåret og bemalet træ, hver med fem lysarme, bund med spiger til montering. 18. årh. H. 60. B. 55. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lyspiber mangler.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag