1618/2007
Herrearmbåndsur af forgyldt stål. Model Oyster Perpetual Date, ref. 1550. Gylden sunburst urskive med forgyldte visere og timemarkører. Automatisk værk. Monteret med forgyldt Oyster lænke ref. 3875 19. Urets diam. ca. 34 mm. O: ca. 18 cm. 1970.
Serviceret i november 2015.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Enkelte overfladiske ridser. Lænke med slidt forgyldning og afskalninger.
Herrearmbåndsure, 4. maj 2016
Vurdering
Hammerslag