869/​21

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Erhvervet af Den Hirschsprungske Samling i november 2016

“Bøgerod med Bregner”. Sign. monogram og betegnet Frvk (Frederiksværk) May 1838. Olie på malepap. 27×23.

Karl Madsens fortegnelse over Johan Thomas Lundbyes malerier nr. 49 A.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, Ribe Kunstmuseum og Skovgaardmuseet i Viborg, “Lundbye og Kierkegaard”, 2013–2014 nr. 6, afb. s. 98.

Proveniens: Maleren P. C. Skovgaard. Malerinden Suzette Holten, f. Skovgaard. Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1129, dennes auktioner, del III, Winkel & Magnussen 126, 1932 nr. 113. Godsejer P. Joh. Neergaard, 1938, dennes samling nr. 49. Komponisten Carl Johan Schwenn.

Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK