Ole Wanscher, tilskrevet (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Kontorstol med armlæn og firpasfod af palisander, sko af messing. Sider, sæde samt ryg betrukket med sort skind. Udført for Illums Bolighus.
Proveniens: Sjællandsk herregård.
CITES-certifikat medfølger.
Let brugspatina, herunder overfladiske ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2014
20 bud