716/​2266

GEORGE III LYGTEUR MED SPILLEVÆRK i kasse af nødderod, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med rigt graveret bagside, timekrans med romer- og arabertal, datoviser og strike- silent, spilleværk med seks klokker, original spindelgang. Skive og værk sign. John Ellicott, London. England, 18. årh.s midte. H. 46. B. 29.

John Ellicott1706–1772, var en af de dygtigste og mest idérige urmagere i England af sin tid. Han opfandt erstatnings pendulet og cylindergang som er mere præcis. Efter hans død forsatte sønnen Edward Ellicott firmaet i navnet John Ellicott and Son.

Auction

Furniture & Clocks, 6 December 2002

Category
Estimate

50,000–75,000 DKK

Sold

Price realised

295,000 DKK