865/​292

Vasilii Timofeevich Timofeev (f. Sergievskoe (Kadikovka) 1835, d. ca. 1914)

En ung russisk bondedreng som videnskabsmand. Sign. monogram 1876 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. På blændrammen et kronet laksegl. 46×58.

Udstillet: “Udstilling af Russisk Kunst”, Paris 1906.

Proveniens: Sælgers farfar fik det som betaling af sin arbejdsgiver i slutningen af 1940'erne i Danmark. Arbejdsgiveren havde tidligere erhvervet det fra en tysk familie.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag