1419/​566

Gunnar Biilmann Petersen, m.fl. (f. 1897, d. 1968)

Kaare Klint, m.fl. (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Bordlampe af grønt glas med montering af messing, kombineret væg- og bordlampe af messing samt bordlampe af messing med teleskop-stander. Delvis udført hos Le Klint. H. 27,5. - 50,5. (3)

Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 6. maj 2014

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK