1419/566
Gunnar Biilmann Petersen, m.fl. (f. 1897, d. 1968)
Kaare Klint, m.fl. (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Bordlampe af grønt glas med montering af messing, kombineret væg- og bordlampe af messing samt bordlampe af messing med teleskop-stander. Delvis udført hos Le Klint. H. 27,5. - 50,5. (3)
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. maj 2014
Vurdering
Hammerslag