Foto endnu ikke klar
1514/1695
Bukkelfad, to skåle, terrin og fad af fajance, dekorerede i blå og polykrome farver. Holland og Tyskland. 18.-19. årh. Fad L. 33,5. Bukkelfad Diam. 21,5. (5)
Glasurafskalninger. Krakeleringer. Terrin med kanthak. Rund skål med gennemgående revne. Firsidet skål klinket. Bukkelfad med reparation på kant.
Varia, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag