Foto endnu ikke klar
1514/​1695

Bukkelfad, to skåle, terrin og fad af fajance, dekorerede i blå og polykrome farver. Holland og Tyskland. 18.-19. årh. Fad L. 33,5. Bukkelfad Diam. 21,5. (5)

Glasurafskalninger. Krakeleringer. Terrin med kanthak. Rund skål med gennemgående revne. Firsidet skål klinket. Bukkelfad med reparation på kant.

Varia, 2. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK