Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Lille krukke af stentøj modelleret i let oval form. Dekoreret med transparent glasur samt med brunglaseret, geometrisk dekor. Øverste kant med rødbrun glasur. Sign. monogram. Unik. H. 6,5–6,7. B. 11. L. 11,6.
Enkelte glasurkrakeleringer. Indvendigt med kalkrander.
Moderne kunst og design, 23. april 2024