872/​1411

Alexei Kondratevich Savrasov (f. Moskva 1830, d. sst. 1897)

Nomader omkring et bål på sletten i måneskin. Sign. Savrasov 1852 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 40×57.

Proveniens: Sælgers norske bedsteforældre, Herman Waldemar Knoop (1887–1961) og hustru, Ellen Caroline Knoop, f. Sontum (1897–1962). Herman Knoop født i Norge, og sønnesøn af en bror til Ludwig Knoop (1821–1894), der i 1840 tog fra Bremen og til Moskva for at etablere den første elektriske bomuldsvirksomhed i Rusland. Her etablerede Ludwig Knoop egen bomuldsvirksomhed i 1857, og havde snart Europas største bomuldsspinderi. Han blev adlet som baron af Zar Alexander II af Rusland i 1877. Herman Knoop selv boede i Moskva fra omkring 1909, hvor han var ansat i slægtens virksomhed. Herman og Ellen boede i Moskva frem til den russiske revolution i 1917, hvorefter de vendte hjem til Norge. I perioden 1909–1917 erhvervede han russisk kunst og antikviteter, heriblandt nærværende maleri.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

600.000 DKK

Hammerslag

1.450.000 DKK