Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Portræt af Frk. Maria Jørgine Avenstrup, senere Fru Thorvald Hansen (f. 1849). Sign. C. H. 72. Olie på lærred. 45×40.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 588.
Proveniens: Handelsfuldmægtig Thorvald Hansen.
Enkelte afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 9. december 2013