1317/1524
Empire kandisskål af sølv støbt med maskeroner og opsat på firsidet base med kuglefødder. Stemplet MW for Martin Westrup borgerskab 1788–1838 samt Københavns bymærke, utydl. datering. Vægt 440 gr. H. 12 cm.
Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2013
Vurdering
Hammerslag
15 bud