Syditalisk rødfigureret lekanis af brændt ler, hver side dekoreret med siddende draperet kvinde holdende æske og halskæde og vinget Eros, delt af store palmetter. Syditalien, 4. årh. f. Kr. H. 12 cm. Diam. 14 cm.
Auktion: ABR, 1962. Auktion 139, nr. 1452.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Større hårrevne på låg (ikke gennemgående), afslag på underdels rand, mindre reparation på lågknop. Muligvis har de to dele ikke originalt været samhørende.
Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013