1314/651
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Lille skål af stentøj modelleret med firben i relief. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, Kgl. P. Ej dateret. H. 5,4. Diam. 9,5.
Enkelte minimale brud på bobler i glasuren.
Moderne kunst og design, 2. april 2013
Vurdering
Hammerslag
21 bud