1650/1693
Larpent & Jürgensen
Lommeur med spindelgang i kasse af sølv, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, signeret Larpent et Jürgensen, værk signeret Larpent & Jürgensen, Kiöbenhavn, nr. 1707. 18. årh.s slutning. Diam. 5,6.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med reparation. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag