Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)
“Bark Peter Tordenskjold losser tømmer i Aberdeen”. Sign. Vil. Arnesen 86. Olie på lærred. 45×70.
Bark Peter Tordenskjold, 241,5 nrt., blev bygget 1850 i Rønne, og købtes til Dragør i 1860 af en partrederi bestående af blandt andre Cornelius Carlsen Jans og Hans Dirchsen Præst. I 1873 blev barken indregistreret i København, men var stadig ejet af partrederiet i Dragør. Det blev solgt 1892 til Skåne og ophuggedes i 1910.
Vilhelm Arnesen var ikke født i skipperbyen Dragør, men havde stor tilknytning hertil, idet hans bedsteforældre boede her i villa “Blaa Hane” og ofte kom på besøg her. Samtidig sejlede hans far, skibsfører Georg Arnesen, med flere Dragør-skibe, blandt andet barken Peter Tordenskjold i 1880'erne. Den unge Vilhelm Arnesen blev tit inviteret med på rejse med sin far. Dette var med til at udvikle Vilhelm Arnesens kunstneriske evner. Han nævner således selv i sine erindringer om en rejse med Peter Tordenskjold, at “Malergrejerne var naturligvis parat [...] jeg var taget med Skibet for at se det samme i Naturen, som jeg kendte fra de andre Marinemaleres Billeder [...]”.
Litteratur: F. Holm-Petersen og Kaj Lund, “Sømænd og skibe fra Dragør”, 1878, s. 35, 37, 92, 94, 180 og 181. Afb. afb. s. 94 (her fejlagtigt dateret 1885 i billedtekst). Martin Hans Borg, “Dragørs søfart 1800–1910”, Dragør 2003, s. 40, 51, 52, 53, 57, 61 og 84.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning.
Malerier, 4. maj 2011
15 bud