841/​543

Cinnabar vase af rød lak skåret med De udødelige i landskab på swastika grund, foroven og neden borter. Ca. 1800. H. 47 cm.

Proveniens: Tidligere i Grosserer Louis Foghts samling, København.

Afslag på bund, revner og afslag på rand, nogle mindre afslag på siders dekoration, hårrevner på nogle figurer.

Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom senest tirsdag den 4. juni via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 31. maj.

Orientalsk auktion, 7. juni 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK