861/​39

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Parti fra Jyllands Vestkyst ved Løkken”. 1846. Usigneret. Olie på lærred. 68×93.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 35.

Udstillet: Charlottenborg 1846 nr. 201.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen for 80 rdl og vundet af blomstermaleren I. L. Jensen. Auktion hos Anton Hansen 195, 1932 nr. 68a, afb. s. 22. Auktion hos Anton Hansen 199, 1933 nr. 71, afb. s. 19. Bruun Rasmussen auktion 365, 1977 nr. 157, afb. s. 33. Bruun Rasmussen auktion 663, 1999 nr. 226, afb. s. 87. Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 345, afb. s. 125.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag