2420/​572

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)

Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)

“LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006. L. 130.

Stemplet nr. 171280.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikat medfølger.

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

997814 (Autobud) 15.000 DKK
939509 14.500 DKK
997814 14.000 DKK
905683 13.500 DKK
997814 13.000 DKK
914456 12.500 DKK
997814 12.000 DKK