2417/832
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Armstol med stel af mahogni, sæde betrukket med lyst møbelstof, gennembrudt ryg med lodrette sprosser. Model 1675. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud