1503/1642
“Blå Olga” service af fajance, dekoreret med bånd i blåt. Villeroy & Boch. (29)
Bestående af: 6 middagstallerkener, diam. 24 cm; 6 dybe middagstallerkener, diam. 24 cm; 4 frokosttallerkener, diam. 21 cm; 2 dybe desserttallerkener, diam. 21 cm; 5 sidetallerkener, diam 16 cm; saucenæb, skål, firsidet skål, 2 ovale fade, L. 30 cm og ovalt fad, L. 40 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer i glausren. Skårede og revnede dele medfølger.
Varia, 15. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
22 bud