1512/755
Kresten Bloch (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj, modelleret i hhv. rund og firesidet form. Dekoreret med okseblodsglasur og brun harepelsglasur. Sign. hhv. monogram, Kgl. P., og E.St.N., 213, udført og stemplet hos Saxbo. H. hhv. 10. og 12,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. marts 2015
Vurdering
Hammerslag