2421/642
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Ringkrone”. Lysekrone med stel af bruneret messing, fire fatninger med 2/2 skærme af gul matglas og bundskåle af matglas, skærmholdere med trådben. Stemplet P.H.-2, patented. Fatningshuse og baldakin af brun bakelit. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 75. Diam. 62.
Brugsslitage. Ridser og mærker. En mellemskærm med gennemgående revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
1087212 |