Russisk syskrin af hvalrostand og træ, skåret med geometriske mønstre samt dateret 1827, dekoreret med bladværk i rødt og grønt, top med nålepude. Kholmogory i Arkhangelsk provinsen. H. 17. B. 23. D. 15.
Alders- og brugsslitage, bl.a. mindre revner og afskalninger, ormehuller og reparationer. Senere messingkant og nøgle samt indvendig kæde.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014