Georges Collignon (f. Flémalle-Haute 1923, d. 2002)
“Vents Chauds”, 1957. Sign. Collignon samt på bagsiden Collignon 1957 med titel. Olie på lærred. 130×195
Udstillet: “Cobra”, Musée d'art Moderne et d'Art Contemporain, Liège 1993, gengivet side 98. Udstillet: Cobra Museum voor moderne kunst, Amstelveen, Holland. Proveniens: Hidrørende fra Karel van Stuijvenbergs samling, Caracas.
Moderne malerier og skulpturer, 4. marts 2014