838/​891

Knud Andersen, Kgl. P (f. 1892, d. 1966)

Lågkrukke af porcelæn dekoreret med celadonglasur. Låg og stand af patineret, delvis forgyldt bronze. Krukke sign. 1/2900. Kgl. P. Låg og stand stemplet monogram KA for Knud Andersen, Kgl. P. Udført 1938. Unik. H. inkl. stand og låg 27.

Nordisk design, 7. marts 2013

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK