Pierre Auguste Renoir (f. Limoges 1841, d. Cagnes 1919)
“Etude de femme nue assise” fra “L'Album des Douze Lithographies Originales”, 1904 (1919). Sign. i trykket Renoir. Litografi. Edition 1.000. Lysmål 33×23.
Litteratur: Delteil-Stella nr. 43.
Syrepletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 20. maj 2014
16 bud