1315/715
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Plexus”. Seks armstole af bøgetræ, sider og ryg med fransk rørflet. Udført hos C.F. Christensen, Silkeborg. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder mangler til to af stolene. Fire af stolene har fået eftermonteret krydsfinerplade i sæde.
Moderne kunst og design, 9. april 2013
Vurdering
Hammerslag
13 bud