Arne Kavli (f. Bergen 1878, d. Oslo 1970)
Landskab fra Norge. Sign. Arne Kavli. Olie på masonit. 58×61.
Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1948, kat. nr. 29.
Mindre krakeleringer. To mindre reparationer øverst i venstre hjørne samt en i øverste højre. Én større krakelering nederst midtfor.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017