Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
MAske, Cagnes. Sign. på bagsiden E.J. 47. Olie på lærred. 95×70.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen”, bind 1, kat. nr.1947/35. Udstillet: Biennalen XXIV, 1948, kat. nr. 381. Proveniens: Dansk privatsamling. Proveniens: Privatsamling, Schweiz.
Cobra, 3. marts 2008