Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Tre legetøjsfigurer af hhv. teak og limbatræ, samt bemalet træ i form af aber og zebra. Aber stemplet hhv. Kay Bojesen, Denmark, Copyright og Kay Bojesen Design. Zebra med rester af papirmærkat. Aber: L. 19. Zebra: H. 14. L. 15. (3)
Almindelig brugs- og alderpatina. Aber med uens patina. Den ene med mellemrum mellem fødder og ben, samt med revne mellem øjne. Reparation på fod. Zebra med afskalinger i bemaling. Revner i bemaling ved samlinger.
12 bud