1505/1502
Tre Delft apoteker krukker af fajance, dekorerede i underglasur blå med inskription i kartoucher omgivet af fugle, amor og blade. Holland 18. årh. H. 16–19. (3)
Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.
afsalg og revner
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
28 bud