Gunhild Aaberg (f. Fridericia 1939)
En gulvkrukke samt en mindre vase af chamotte modelleret i hhv. let firsidet samt kantet form. Gulvkrukke dekoreret med mat lys gråblå glasur med rosaglaseret øvre kant samt sortglaseret felt på ene side. Krukkens nedre del dekoreret med okkergul glasur. Sign. Gulhild 81. H. 47. B. 34. D. 31. Vasens øverste sider med indridsninger og delvis gennembrudt hulmønster. Dekoreret med brunsort glasur, øverste kant og dekorerede felter med lys grå glasur. Indvendigt dekoreret med blå glasur. Sign. Gunhild. Unik. H. 16,7. B. 15. D. 10,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
13 bud