Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Nostalgie sans espoir”. Sign. Jorn 57, Epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 47,5×64.
Proveniens: Pressefotograf Børge Venges samling.
Litteratur: Van de Loo nr. 198.
Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 26. februar 2013