2420/​25

Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)

“Det Kjøbenhavn som forsvinder. Krig og fred på den sidste rest af Nørrefælled.” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62×94.

Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 124. Danske kunstneres bortlodning til fordel for forsvarsindsamlingen 1913 nr. 35.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 59.

Mindre retoucheringer. Let overfladerensning anbefales.

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag