1343/9000
Spisestue af sortlakeret og guldbronzeret træ rigt dekoreret med udskæringer og stafferinger bestående af skænk, vitrineskab, rundt bord med glasplade, fire armstole og to salonstole, stolene med ryg af fransk rørflet samt løse hynder i sæder dekoreret med ornamentik og elefanter. 20. årh. Skænk H. 86. B. 220. D. 53. Vitrineskab H. 178. B. 88. D. 33. Bord H. 72. Diam. 130.
Let brugsslitage.
Interior, 24. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag