838/​232

Kolossal lysekrone af forgyldt bronze med 12 svungne arme til 48 lys. Top prydet med akantusblade, herunder talrige kæder støbt med bier og runddeller hvori prismer, stelkronen støbt med karyatider, vrængmasker og palmetter, bund med kugle og palmetter. 19. årh. H. 190. Diam. 200.

Ifølge traditionen skulle Prins Friedrich af Hessen-Kassel (1820–1888) og dennes hustru Alexsandra, Storhertuginde af Rusland bestilt denne af to lysekroner til Dehns Palæ, København.

Varia, møbler og tæpper, 27. februar 2013

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK