2418/​934

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Eva”. Et par hvilestole af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde af naturfarvet kanvas. Model Mi 472. Formgivet 1934. Udført og mærket hos Dux. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK