1703/​1522

To dele korpus sølv, bestående af brødbakke, drevet med jagtattributter, svungne hanke og fødder, mester Ole Peter Ørsnes, borgerskab i Aalborg 1838. L. 34 cm, samt tysk saucebåd, ligeknækket korpus, beviklede hanke, 19. årh.s slutning L. 18,5 cm. Vægt 591 gr. (2)

Mindre buler, ridser og mærker. Indgraverede.

Varia, 19. januar 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK