1507/1541
Figur i Tanagra-stil af brændt ler i form af stående kvinde klædt i folderig kiton/kjole og himation/kappe. Grækenland, 3. årh. H. 17,5 cm.
Proveniens: Erhvervet bl.a. under rejse til Italien i midten af 1800-tallet af læge Michael Frederik Christian Lund (1826–1907), der var nevø af Søren Kierkegaard. Samlingen har været i familiens eje ind til i dag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret. Originalt hul i ryggen med få hak.
Varia, 12. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud