2418/​822

Steffen Syrach-Larsen (f. 1934)

Sæt på otte spisebordsstole af mahogni, heraf to med armlæn. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. (8)

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. udstilling på Kunstindustrimuseet d. 16. september - 2. oktober 1960.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind. 4, side 112–113 og 220–221.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK